Mélyről jöttem,,

„ Csak kétféleképpen élheted az életed. Vagy abban hiszel, hogy a világon semmi sem varázslat. Vagy pedig abban, hogy a világon minden varázslat. ”

- . - - . - - . - . - . - - . - - . - . - . - - . -
Önmagunk legyőzése a legnagyobb csatánk..!!

"Akit szeretsz, arra előbb-utóbb rátalálsz, egyszerűen azért, mert össze vagy hangolva vele."
- . - - .- Megbocsátottam a megbocsáthatatlant, megpróbáltam pótolni nélkülözhetetlen embereket és elfeledni az elfeledhetetleneket.
Sokszor cselekedtem indulatból, okoztam csalódást és csalódtam olyanokban akiktől sosem vártam volna. Öleltem, hogy védelmet nyújtsak és nevettem mikor már nem bírtam tovább.
Szereztem örök barátokat.
Szerettem és szerettek, de sokszor el is utasítottak.
Előfordult olyan is, hogy szerettek, de én nem tudtam visszaszeretni.
Repkedtem a boldogságtól, habzsoltam a szerelmet,esküdtem örök hűséget, de volt, hogy teljes erővel mentem fejjel a falnak.
Sírtam zenehallgatás, vagy fényképalbum lapozgatása közben és felhívtam valakit csak azért,hogy halljam a hangját.
Néha elég volt egy mosoly, hogy szerelmes legyek.
Sokszor éreztem meghalok a vágytól és féltem elveszítek valakit aki nagyon fontos számomra, a végén mégis elvesztettem.
DE TÚLÉLTEM! És még most is ÉLEK!
Az életet nem csak túlélem és Neked sem ajánlom, hogy ezt tedd.
ÉLJ!
A harcba elszántan kell menni, az életet szenvedélyesen átölelni, emelt fővel veszteni és merészen győzni, mert a világ a bátraké és az élet túl sokat ér ahhoz, hogy jelentéktelenné váljon.

2015. március 10., kedd

Coca-cola

A kóla története

Azzal valószínűleg a legtöbben tisztában vannak, hogy a kóla története a 19. század végi Amerikában indult és hogy kezdetekben az ital alapanyagai között még a kokacserje is megtalálható volt.
 Ez a történet azonban a tévhittel ellentétben nem a híres üdítőmárkával, a Coca Cola-val indul. Sőt, ha a valóban a gyökerekig akarunk visszanyúlni, akkor a történet nem is az Egyesült Államokban, hanem Franciaországban kezdődik. 
Itt látott ugyanis napvilágot a Vin Mariani a világ első cocawine-ja, vagyis kokacserjés alkoholos itala. 
A gyógyszerként is használt élénkítő ital egy korzikai születésű gyógyszerész, Angelo Mariani nevéhez fűződik, akinek az 1866-ban piacra dobott itala olyan népszerű volt, hogy az úriembert még XIII. Leo Pápa is kitüntette miatta.  
 A Vin Mariani híre eljutott a tengerentúlra is, így 1884-ban John Stith Pemberton, atlantai patikus, szintén kikeverte saját készítésű cocawine-ja. 
Az italban nem volt más csak kokacserje kivonat, illetve bor. 
Egy évvel később azonban Atlanta városában és környékén alkoholtilalmat vezettek be, így Pemberton frissítőjének eléggé megcsappant a kereslete. 
Pemberton azonban nem eset kétségbe és elkészítette itala alkoholmentes változatát, melybe már kóladiót és karamellizált cukrot is rakott ezzel ellensúlyozva a szesz hiányát az édes nedűben.
 Az első adag kólát 1886. május 8-á adta el gyógyszertárában, merthogy gyógyhatású készítményként árulta. A 19, században ugyanis megvoltak győződve arról, hogy a szénsavas italok nagyon jótékonyan hatnak az emésztésre.
 Emellett Pemberton italát úgy reklámozta, mely az emésztési zavarok mellett a morfin függőségre, a migrénes fejfájásra és az impotenciára is gyógyírt jelent.
 Azonban a készítmény nem lett olyan népszerű, mint megalkotója gondolta volna.
 Az első évben Pemberton több, mint 70 dollárt költött reklámra (például az Atlanta Journal-ben is többször megjelent hirdetése) azonban egy év alatt a kóla eladásokból csupán 160 dollár bevétele volt, Mondjuk ez ahhoz képest, hogy egy adagot 5 centért lehetett megvásárolni, nem is olyan rossz teljesítmény, hiszen könnyen kiszámolható, hogy egy év alatt több, mint 3000 adagot adott el belőle. A Coca Cola nevet is ekkortól kezdte el használni termékére. 
Pemberton a sikertelenség miatt 1887-ben a Coca Cola gyártási jogát és a szirupnak a receptjét eladta egy atlantai vállalkozónak, Asa Griggs Candler-nek. 
Csakhogy még ebben az évben egy másik cégnek is eladta a receptet és a gyártási jogot, sőt Pembertonnak a fia szintén belekezdet saját kólájának gyártásába, így 1887-ben három cég is volt, mely Coca Cola név alatt dobta piacra termékeit. Candler, aki először megvette a jogokat, jobbnak látta, ha inkább nevet vált, azonban a Yum Yum és a Koke márkanevek sem váltak be számára, így végül mégis perre vitte a dolgot. 1888-ban meg is alapította a Coca Cola Corporation-t, hogy még inkább hangsúlyozza nem csak a gyártási jognak és a receptnek ő az egyedüli és törvényes tulajdonosa, hanem a Coca Cola névnek is. Mivel a per nem járt teljes sikerrel, ezért Candler-nak a recept kizárólagos jogát végül megkellet vásárolnia, de a Pemberton féle receptet, valamint a nevet ettől fogva már csak ő használhatta. 
A siker azonban még mindig váratott magára, melynek oka elsősorban a kiszerelésben, jobban mondva annak hiányában keresendő.
 A Candler ugyanis a kólát Pembertonhoz hasonlóan pohárban árulta, mármint a betérő és kólára szomjazó vendég poharába beleöntöttek egy kis szirupot, majd felöntötték szódavízzel.

coca-cola-reklam.jpg 
 Az igazi áttörés néhány évvel később, pontosabban 1894-ben következett be, mikor két üveggyáros, Benjamin Thomas és Joseph Whitehead, hatalmas ötlettel állt elő Chandler-nél. Az volt a tervük, hogy a szódával felöntött szirupot palackozva árulják majd. 
Az ötlet be is vált és a kólát vitték, mint a cukrot, hiszen így az üdítő már könnyen szállíthatóvá vált.
 Nem is kellet ennél több, hogy megjelenjenek a konkurensek, köztük a legnagyobb, a Pepsi Cola. A Pepsi története 1893-ban indult, mikor egy észak-karolinai gyógyszerész, Caleb D. Bradham, new bern-i gyógyszertárában kóla olajok víz, cukor, mogyoró és vanília vegyítésével egy új, frissítő gyógyitalt próbált megalkotni. A különböző keverékeket barátian tesztelte le és amelyik a legjobban ízlett nekik, az lett végük a Pepsi Cola alapja. Az italt először egyébként Brad’s Drink hozta fogalomba és csupán 1902-ban kapta meg a Pepsi nevet, mely a Pepsin szóból ered. Őt évvel később a Pepsi-Cola név már hivatalosan is bejegyzett márkanév volt.
 Mivel a megnövekedett kereslettel Bradham nem bírt, ezért a palackozás jogát 1905-től elkezdte kiárulni, így 1911-re már 250 olyan palackozó üzem volt az Egyesül Államokban, ahol Pepsi-Cola-t palackoztak. A gazdasági világválság azonban a Pepsit is elérte, így Bradham arra kényszerült, hogy eladja a céget. 1922 és 1933 között három alkalommal kínálták fel eladásra a Pepsit a Coca Colának, de mindhiába. 
1933-ban aztán két édességkereskedő, Luft és Goth vette át a céget. A 30-as évek végére a Pepsi kilépett a nemzetközi porondra és már Kanadába, Mexikóba, valamint Nagy-Britanniába is szállottak üdítőjükből. A Coca-Cola egyébként csak pár évvel korábban tört be ezen piacokra.
 A második világháború kitörésével, hogy a Pepsi hangsúlyozza hazafiasságét, megváltoztatta a logóját és ekkor váltott a ma is használt színekre, vagyis a kékre, pirosra és fehérre, melyet az amerikai zászlóról kölcsönöztek. Ezen hazafias tett azonban kevésnek bizonyult, mivel az amerikai hadsereg "hivatalos italának" a Coca Cola-t választotta. Persze Pepsi azért közvetetten ebből is profitált, hiszen amerikai katonáknak köszönhetően a Coca-Cola a világ olyan részeire is eljutotta, ahol a kólát korábban nem ismerték így ezek utún már a Pepsinek is könnyebb volt meghódítania ezen piacokat. 
Az 50-es évek végére a világnak pedig már nem volt olyan pontja ahol ne ismerték volna a kólát, még ha soha nem is ittak olyat.